Пеко Лаличић, Објава АСОЦИЈАЦИЈЕ СТРУМИЧКИХ АФОРИСТИЧАРА (Mакедонија)

Please wait...
Print Friendly, PDF & Email
22 пута прочитано

ASA – Asocijacija na Strumicki Aforisticari

Гости на АСА:
Пеко Лаличић(Mајданпек- Србија):
• На оние коишто работат на црно не им пречи дневната светлина.
• Животот веќе не пишува романи. Сега пишува сатири!
• Сиромаштијата не обединува. Затоа и трае.
• За ваков, каков што живееме ние живот, кучешкиот е мачкина кашлица.
• Не е демократијата крива. Ние удривме врз неа.
• Додека бевме неврзани не беревме зелен бостан.
• Ако ја преживеаме оваа криза Европа не ни гине.
• Се стиснавме колку што можевме. Никој не прднува.
• Сизифе слези! Овие го однесоа и твојот камен.
• Најпрво ми се стемни. После ми ја пресекоја струјата.
• Европската Унија и Америка не чекаат на- првата кривина.
___________________________________________________
(од книгата,,Kриви огледала“)

FavoriteLoadingAdd to favorites

Stalna veza (link) ka ovom članku: https://poezijascg.com/poezija/archives/30858

Ostavite odgovor

Your email address will not be published.

https://poezijascg.com/poezija/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif  https://poezijascg.com/poezija/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif  https://poezijascg.com/poezija/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
more...
 

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.